Jak zamontować okna szczelnie i zgodnie z wytycznymi?

14 kwietnia 2021

fotRusza nowy sezon budowlany, a wraz z nimrównież prace związane z montażem stolarki okiennej. To ważny element termomodernizacji budynków, która jest sposobem na zyskanie oszczędności energii cieplnej i wyższego komfortu życia.

Na inwestorów, a także wykonawców od początku bieżącego roku czekają jednak bardziej restrykcyjne wymagania wynikające z warunków technicznych (WT 2021). Jakie rozwiązania wybrać, aby zmniejszyć straty ciepła przy montażu nowych i wymianie starych okien?

 

Jak wskazują informacje rządowe, w Polsce termomodernizacja wymaga co najmniej 160 tys. domów wielorodzinnych i ok. 4 mln jednorodzinnych. Oprócz zastąpienia starego źródła ogrzewania bardziej efektywnym i ekologicznym oraz ocieplenia przegród zewnętrznych obiektu, niezbędnym elementem inwestycji jest wymiana stolarki okiennej. To stwarza zatem szerokie pole do działania dla wykonawców.

Nowe warunki techniczne

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2021 roku warunkami technicznymi, współczynnik przenikania ciepła okien pionowych (Uw) nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Dotyczy to budynków, dla których pozwolenie na budowę wydano w 2021 roku, a także istniejących obiektów poddawanych modernizacji. Rosnące wymagania w zakresie energooszczędności sprawiły, że popularny stał się warstwowy („ciepły”) montaż okien, stosowany głównie w przypadku nowych inwestycji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, monterzy zyskują jednak nowe możliwości także przy wymianie stolarki okiennej.

Okno szczelnie otulone

Okno powinno być zamontowane w sposób szczelny. Szczególnie istotne jest trwałe i skutecznie uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki w ościeżu, w myśl zasady: „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Uzyskanie zabezpieczonego w ten sposób przed stratami ciepła i wilgocią połączenia okno-murjest możliwe dzięki zastosowaniu montażu warstwowego. – Budynki muszą charakteryzować się coraz niższym zużyciem energii, więc nowoczesne techniki montażowe, takie jak „ciepły montaż” dobrze wpisują się w te wytyczne, odpowiadając na potrzeby inwestorów i wykonawców ­– mówi Marek Wyszkowski z firmy Soudal – Tylko sucha warstwa piany poliuretanowej zachowuje odpowiednie parametry izolacyjne i akustyczne, a także sprężystość, co kompensuje ruchy ościeżnicy wynikające ze zmiany temperatury oraz wilgotności otoczenia. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kompletnego systemu, zawierającego wszystkie niezbędne elementy. Zwłaszcza w przypadku instalacji nowych okien sprawdza się ceniony przez monterów SoudalWindow System, w skład którego wchodzą: piana poliuretanowa, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne i masy uszczelniające – dodaje ekspert.

Prawidłowy montaż wykonany jest z zgodnie z ogólnymi zasadami sztuki budowlanej i dopasowany do rodzaju stolarki oraz specyfiki inwestycji. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie otworu okiennego, który powinien być równy, stabilny i oczyszczony, co zapewni właściwe ułożenie taśm. Przed aplikacją piany poliuretanowej zalecane jest zwilżenie podłoża, dzięki czemu szybciej nastąpi proces polimeryzacji materiału izolacyjnego. Bardzo ważne jest również właściwe przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej na zewnątrz i paroszczelnej od wewnątrz ościeża, uszczelnienie miejsc łączenia taśm oraz wystających łączników mechanicznych.

Wymiana okna – stare na nowe

Montaż warstwowy z użyciem taśm umożliwia szczelne „zamknięcie” połączenia okno-mur w krótkim czasie, jednak jego zastosowanie przy wymianie stolarki nie zawsze jest możliwe. Czy oznacza to, że przy licznych inwestycjach polegających na wstawianiu nowego okna w miejsce starego nie można skorzystać z tej metody? Niekoniecznie. Rozwiązaniem, po które mogą sięgnąć wykonawcy są specjalne płynne membrany, umożliwiające znacznie skrócenie prac montażowych. Dobrze sprawdzają się one w przypadku trudnych podłożach, które są wilgotne lub nieznacznie zapylone, a nawet w budynkach zabytkowych, podczas ich gruntownej renowacji.

Przykładem takiego wyrobu są wygodne i proste w aplikacji płynne membranySoudalSoudatight. W zależności od potrzeb i specyfiki realizowanych robót, można sięgnąć po membrany zewnętrzne i wewnętrzne, które nanosi się dowolnym pędzlem malarskim lub takie przeznaczone do natrysku (za pomocą agregatu lub pistoletu natryskowego). Masy te są elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża, a ich zastosowanie oznacza również niewielkie koszty dla inwestora. Wysoką jakość tego rozwiązania potwierdzają wymagające testy parametrów technicznych przeprowadzone w IFT Rosenheim oraz w ITB.

Bez dobrego montażu najlepsze nawet okno nie będzie funkcjonować właściwie. To właśnie prace montażowe stanowią zwieńczenie inwestycji w nową stolarkę okienną. Wiele zależy więc od działań montera, który wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, sprawia, że zamontowany wyrób nie tylko spełnia wymogi w zakresie energooszczędności, lecz także odczuwalnie poprawia komfort korzystania z budynku. W osiągnięciu tego celu pomagają nowoczesne rozwiązania montażowe, które ułatwiają fachowcom wykonanie zadania.

***

Materiał zrealizowany w ramach kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” dla Partnera Strategicznego akcji – marki Soudal.

***

Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.

Żródło: Aveex Sp. z o.o.

 

Zobacz także ...

fotZa oknem melancholijny widok:miasto spowite mleczną aurą. Czyż to nie wygląda pięknie? Zanim rozpłyniemy się jednak w zachwytach, warto zdać sobie sprawę z tego, że ta mglista przesłona to może być również… smog.

Więcej …
 

fotJeśli zaczynasz spędzać wieczory przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, to znak, że przyszła zima. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się, że na zewnątrz zrobiło się biało. Śnieg to niewątpliwie piękny atrybut tej pory roku, a więc czekamy na niego z utęsknieniem.

Więcej …
 

fotJesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Więcej …
 

 

 

Więcej …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz politykę prywatności.

Rozumiem i akceptuję.
Prawo telekomunikacyjne.